(RO: Bronhopneumonie*; EN: Bronhopneumonia)Tágabb értelemben pneumonia alatt a tüdő fertőzéses eredetű megbetegedését (gyulladását) értjük. A klinikai lefolyás lehet akut, fulminans vagy krónikus. A klinikai gyakorlatban az etiológiai és klinikai megjelenés szerinti osztályozás használatos. A bakteriális pneumoniák morfológiai szempontból két nagy csoportba sorolhatók:
Lobaris pneumonia Egy adott lebeny egészét, vagy annak nagyrészét érinti és négy stádiumban zajlik:
Bronchopneumonia A gyulladás gócos jellegű, nem csak egy lebenyre lokalizált. Lehet akár kétoldali is, gyakran basalis elhelyezkedésű. A kialakult gyulladásos gócok néhány (1-3) cm átmérőjűek, enyhén előemelkednek, színük szürkésvörös vagy sárgás. Szövettanilag gócos elhelyezkedésben az alveolusokat gyulladásos izzadmány tölti ki. A gyulladásos gócok szomszédságában levő alveolusokban oedema figyelhető meg. A gócok között viszont ép tüdőterületek vannak. Súlyos esetben a gócok összefolynak (conflualo bronchopneumonia). === A pneumonia mindkét formája esetén a gyulladásos folyamat ráterjedhet a pleurára is, fibrines vagy fibrinopurulens pleuritist okozva. Ez gyógyulhat nyomtalanul vagy pleuramegvastagodás, illetve összenövéseket visszamaradásával. A pneumoniák szövődményei:
Megjegyzés: Az antibiotikum használata jelentősen megváltoztatta a pneumoniák morfológiai és klinikai megjelenését. *A helyenként előforduló "pneumonie lobulară" elnevezés több szempont miatt is helytelen, ezért nem használjuk. | 1. ábra. Gócos tüdőgyulladás szöveti képe, megfigyelhető, a vizsgált tüdőrész felső részében atelectasiás (légtelen) góc figyelhető meg, amelyet vizenyős (a gyulladás miatt) tüdőszövet vesz körül (kis nagyítás) 2. ábra. Gócos tüdőgyulladás szöveti képe: az alveolaris tereket gyulladásos izzadmány tölti ki, amely elsősorban leucocytákból (granulocyták) áll; az alveolaris septumok hyperaemiásak (nagy nagyítás) |
Részletes patológia > 03. Tüdő >